חורשת טל
צור קשר
דלג על צור קשר
צור קשר
סגירה

צור קשר

checked
  תמונת תצוגה
  חורשת טל

  חורשת טל

  טל – על שום מה?

  בצד קיבוץ הגושרים – מקום ארמון החורף לשעבר של האמיר פָאעוּר והיום חלק מבית ההארחה של הקיבוץ – מתנשאת על גדות נהר דן חורשה מרשימה של עצי אלון ועצי אלה קשישים.

  יושבי האזור קראו לה ֹשַגַ'רָאת אֶל-עַשַרָה (חורשת העשרה) לפי אגדה עם על עשרה מתלמידי הנביא מוחמד שיצאו להפיץ את תורתו ברבים ולעת ערב חנו כאן. לפני שכבם לישון תקע כל אחד את מטהו למראשותיו, ועם בוקר – ראו זה פלא – הופתעו לגלות שבלילה הכו מטותיהם שורש, הצמיחו ענפים ועלים והיו לחורשת אלונים ואלות. מאז היא מכונה חורשת העשרה, והקדושה שנתלה בה שמרה על עציה מכריתה.

  לימים הוכרזה החורשה שמורת טבע. לפי הצעתו של דוד כנעני מקיבוץ חולתה קבעה לה ועדת השמות את השם העברי חורשת טל – הנסמך על מזמור קלג בתהילים בן שלושת הפסוקים: בראשון "הנה מה טוב ומה נעים שבת אחים גם יחד", ובאחרון "כטל חרמון שירד על הררי ציון".

  ואולם המטייל הישראלי בלבל את היוצרות והעתיק לכאן אגדת מקום אחרת על חורשת ארבעים אנשי השם שבמקומי הכרמל, וכך זכתה חורשת טל בשם נוסף ומקובל אך שגוי – חורשת הארבעים

  דרכן של אגדות עם שככל שמספרים אותן הן מצמיחות בלורית. בן שיחי המקרי בחורשת טל הצביע על גזעו השרוף והנבוב של עץ האלון מוכה הברק שבלב החורשה ואמר: "פעם קראו לה חורשת הארבעים, כמספר העצים שבה, אך בגלל הברק נותרו עתה רק ט"ל (39) עצים, ועל כן שמה חורשת ט"ל".

  מתוך הספר: רגע של מקום של - יהודה זיו

  באדיבותה של הוצאת צבעונים, ת.ד. 4305, י-ם, 91046, טל': 02-5700996

  עבור לתוכן העמוד