מפל התנור
צור קשר
דלג על צור קשר
צור קשר
סגירה

צור קשר

checked
  תמונת תצוגה
  מפל התנור

  מפל התנור

  ראשיתה של 'הגנת הטבע'

  פרנץ ואן-דר-הורן היה אדם יוצא דופן: גוי הולנדי וחניך סמינר תאולוגי.

  בצעירותו בימי העלייה השנייה, הגיע ארצה לסיור לימודי. כאן גילה דור חדש של 'בני ישראל' המקראיים, בני גילו, והוקסם מחברי 'השומר'. הוא הצטרף אליהם ואף נשא אישה יהודייה, גיסתו של נחום הורביץ איש 'השומר' וחבר כפר גלעדי.

  כך נתגלגל פרנץ אל מטולה הסמוכה, התיישב בה, ונעשה איכר שנודע בחריצותו וביזמתו. לאחר מותו נקבר בכפר גלעדי בין חברי 'השומר' והנופלים על הגנת תל-חי.

  פרנץ הקים במטולה אגודה של בני נוער - 'למען האשד' (מפל התנור בנחל עִיּוֹן שבמזרח המושבה), ובראשית שנת 1929 הכשיר עם חבריה בפעם הראשונה את שביל הגישה אל המפל ואת המדרגות החצובות בסלע שלרגליו.

  בצד בית הקברות של כפר גלעדי עסק באותם ימים הפַּסל אהרון מֶלינקוב בעיצובה של אנדרטת האריה השואג לזכר חללי תל-חי. מי שבא באותה השנה אל תל-חי ביום העלייה המסורתית, י"א באדר, כבר יכול לראות את הפֶּסל, ועוד הפתעה ציפתה לו: בתום טקס הזיכרון הוזמן כל הקהל לרדת אל נחל עיון לחנוכת שמורת הטבע הראשונה בארץ. כאן המתינו להם פרנץ ואן-דר-הורן ובחוריו החסונים, ביד תומכת סייעו למתקשים בהליכה ובעיקר עשו נפשות לאגודתם. כך נוסדה כאן, למעשה, 'חברה להגנת הטבע'.

  שמו העברי של המפל ניתן לו לפי כינויו בערבית – אֶ-תנור (ערוץ בעל זרימה איתנה). אך יש הרואים את מקורו ב'תנורה' – חצאית בערבית – בשל צורתו החרוטית המעוגלת של נקיק המפל, כעין חצאית ארוכה. ואולם, לצורת הזכר תנור בערבית משמעות שונה לחלוטין ומתקבלת על הדעת הרבה יותר. גם משמעותו העברית של השם תנור (כמו עוד משמעות זהה בערבית) יפה לנקיק המפל, דמוי ארובה.

  מתוך הספר: רגע של מקום של - יהודה זיו

  באדיבותה של הוצאת צבעונים, ת.ד. 4305, י-ם, 91046, טל': 02-5700996

  עבור לתוכן העמוד