עפולה
צור קשר
דלג על צור קשר
צור קשר
סגירה

צור קשר

checked
  תמונת תצוגה
  עפולה
  עפולה

  עָפו לָהּ כל החלומות

  סיפורים רבים יש על עפולה. עד היום היא נושאת את שמו הערבי המקורי של הכפרון שקדם לה, ויש רואים בו זכר למקום בשם הָעֹפֶל הנזכר בפרשת אלישע ונעמן שר צבא ארם (מל"ב ה). נראה שגם השם הערבי עבר גלגולים: אֶל-פוּלֶה (של הַפּוֹל) גרר את כינוי מבצר הצלבנים (La Feveהפּוֹל) אשר קיבוץ מרחביה הסמוך יושב על שרידיו.

  עפולה הוקמה בשנת 1925 בצד התחנה של רכבת העמק, ולא סתם תחנה אלא בית נתיבות: כאן הסתעפה שלוחת מסילה שהוליכה דרך ג'נין וטול כרם לעבר המסילה מיפו לירושלים, ובימי מלחמת העולם הראשונה אפילו עד צפון סיני. לא היה אפוא ספק בעתידו של המקום כמרכז שירותים אזורי ואפילו ארצי, ומטבע הדברים היה מדובר ביישוב עירוני הומה. לפיכך הוצעו לו השמות העבריים יזרעאל או כדוריה על שם הנדיב היהודי. שבכספי עיזבונו הוקמו בתי הספר לחקלאות כדורי לרגלי הר תבור ובטול כרם. אך על אף שפע ההצעות המקום נושא עד היום את שמו הערבי.

  ילדי המקום נוהגים לפרש אותו בדרכם: היה הייתה ילדה והיו לה מאה יונים – חמישים עָפוּ לָהּ וחמישים מתו לה (מטולה).

  בשנת 1975 לרגל יובלה הוענק לעפולה מעמד של עיר, ובהזדמנות זו היא זכתה ברמזור הראשון שלה – בצומת המזרח לעג תחנת אגד.

  העיר זכתה בפרסום בלתי צפוי בזכות גרעיני החמניות מתנור המגדנייה של משפחת מִגדן. הגרעינים היו לשם דבר והם נודעים עתה ברחבי ישראל. מעל הקיוסק בתחנת אגד המרכזית של העיר קבוע שלט מאיר עיניים: עפולה – מעצמה גרעינית.

  מתוך הספר: רגע של מקום של - יהודה זיו 
  באדיבותה של הוצאת צבעונים, ת.ד. 4305, י-ם, 91046, טל': 02-5700996      
  עבור לתוכן העמוד