שער הגיא
צור קשר
דלג על צור קשר
צור קשר
סגירה

צור קשר

checked
  תמונת תצוגנ
  שער הגיא

  שער הגיא

  למה שבו אל באב אל ואד?

  פתחו של נחל נחשון (ואדי עַלי), מקום שעובר בו הכביש המהיר לירושלים (דרך 1) הבא מנופיה הפתוחים של השפלה ונבלע בין מדרונות הרי ירושלים, נודע בשמו הערבי באב אל ואד עַלי (שער נחל עלי).

  בשנת תר"ל (1869), לאחר סלילת הכביש בתוואי דרך העגלות מירושלים ליפו, השתמש בנימין זאב הלוי ספיר, כתב 'הלבנון', בפעם הראשונה בתרגום מליצי של שם המקום לעברית – שער הגיא. למעשה, זה היה שמו של אחד משערי ירושלים בימי הבית הראשון. תחילה נזכר השער בימי המלך עוזיהו (דה"ב כו 9), ולימים שב ונזכר גם בתיאור סיורו הלילי של נחמיה סביב חומותיה ההרוסות של ירושלים (נחמיה ב 15).

  השער כמעט נתפרסם ב'מצעד הפזמונים', אבל המלחין יוחנן זראי הסתפק רק בראשו ובסופו של הפסוק מספר 'דברי הימים': "ויבן עזיהו מגדלים בירושלים [על שער הפנה ועל שער הגיא ועל המקצוע] ויחזקם."

  אותו ב"ז ספיר חזר לכאן בשנת 1873, ובכתבה אחרת ב'הלבנון' תרגם את שם המקום פתח העמק. דוד ילין הוא אשר שב אל המליצה המקראית כשכתב בשנת 1900: "שער הגיא (באב אל ואד) הוא השער להרי יהודה." מאז עשה לו השם שער הגיא כנפיים ושימש בפי רבים עד שהפך לאתר קרבות בפרוץ מלחמת העצמאות.

  בעוד העיתון 'דבר' מקפיד על השימוש בשם המקראי, חזר 'הארץ' וכינה את המקום באב אל ואד. ב'יומן המלחמה' שלו השתמש גם בן- גוריון בשם הערבי, אך מיום הכרזת העצמאות הקפיד לקרוא לו שער הגיא.

  נראה שהשם הערבי שב אל הכותרות בימי המאבק על פריצת הדרך לירושלים,מפני שאת הלוחמים שימשו אז מפות מחלקת המדידות המנדטוריות שהיו כתובות ערבית באותיות לטיניות, ובעיקר מפני שלוחמי הפלמ"ח אהבו להתרפק על גינוני הערבים ועל שמות המקומות שבפיהם.

  בעיקר גרם להשבת השם אל הכותרות המשורר חיים גורי בשירו 'ברב אל ואד'. גורי אומר שניסה לשוות לשיר אופי אותנטי, והכתירו בשם הערבי דווקא לפי הפזמון המאולתר שהיה שגור באות העת בפי הפלמחניקים:

  כשנמות תקברו אותנו / בהרי באב אל ואד/ שם ישנם ערבים/ היורים כדורים/ כדורים חודרי שריון.

  בשנת 1953 קבעה גם ועדת השמות הממשלתית למקום את השם הרשמי שער הגיא, אך עד היום כרוכים השם המקראי והשם הערבי זה בזה.

  מתוך הספר: רגע של מקום של - יהודה זיו

  באדיבותה של הוצאת צבעונים, ת.ד. 4305, י-ם, 91046, טל': 02-5700996

  עבור לתוכן העמוד