דרך דיפנבקר
צור קשר
דלג על צור קשר
צור קשר
סגירה

צור קשר

checked
  תמונת תצוגנ
  דרך דיפנבקר

  דרך דיפנבֶּקֶר

  ציוני הדרך

  כברת דרך ארוכה עשתה קק"ל עם הסתדרות ציוני קנדה. עוד בשנת 1929 נחלצו ציוני קנדה – ביזמת יושב הראש שלהם אהרון פריימן – לאסוף את הכסף שנדרש לגאולת אדמות ואדי חַוָארִת (עמק חפר של היום). לאות הוקרה נתנה קק"ל את שמו של פריימן למושב ביתן אהרון, ולמושב חבצלת השרון הסמוך קראה בשמה המקראי של אשתו, לילי, שאף לה היה חלק לא מבוטל באיסוף הסכום הדרוש. גם את יער קנדה שבהרי ירושלים, בצלע נחל שורק, נטעה קק"ל בתרומותיהם של ידידיה משכבר הימים בקנדה. ובין לטרון לשער הגיא משתרע פארק איילון, שאף אותו הקימה בסיועם של אלה, ולפיכך שמו הרשמי הוא פארק קנדה.

  במעלה פארק איילון, בין מקומותיהם בעבר של הכפרים עִמְוָאס (אֶמָאוֹס הקדומה) ויאלוּ (איילון), נמשכת דרך בורמה של הלגיון (הערבי) מימי מלחמת העצמאות.

  בצומת שער הגיא, קצהו הדרום מזרחי של הפארק – בצד מגדל השמירה הטורקי של ח'רבת חרסיס שמאחורי תחנת הדלק – מסתעפת צפונה דרך ייעור של קק"ל המכונה דרך דיפנבקר לכבוד ראש ממשלת קנדה בשנים 1957-1963, ג'ון דיפנבקר (diefenbacker), שנודע באהדתו לישראל. הדרך נפרצה בשלהי 1975 בסיוע ציונים נלהבים בני ארצו, ושמה מביע את הערכתם לראש ממשלתם.

  בהגיעה אל פתח נחל אילן (ואדי חרסיס) פונה דרך דיפנבקר במעלהו מזרחה. לאחר כקילומטר אחד מסתעפת ממנה דרך משנית אל ראש הרכס שמצפון לה, החוצץ בין נחל אילן לבין נחל יִתְלָה (ואדי בית תוּל). על גב רכס זה שממערב למושב השיתופי נווה אילן נסלל הכביש הרומי מאמאוֹס שבעמק איילון דרך קריית יערים (אבו ע'וש) לעבר ירושלים. עד היום מלמדות כאן על מהלכו המקורי קבוצת אבני מיל וחורבת מְצָד שבצדו. על פי השם העברי שבמפה, ח'רבת אל-קַצַר, ניתן לה תחילה השם העברי חורבת קציר – עד שנתברר כי מדובר במצד (קצר בערבית), ואז הוחלף השם כדרוש.

  דרך דיפנבקר נמשכת בערוץ נחל אילן וחולפת על פני עין עַלֶּקֶת (ח'רבת עַלַק). מתחת לחורבת מצד מסתעפת ממנה דרך מתעקלת ועולה על ראש שלוחת משלטים שמדרום לה, החוצצת בין נחל אילן לבין נחל נחשון (ואדי עלי), אשר כביש שער הגיא (דרך 1) עובר במעלהו. מכביש זה מסתעף ראשה השני של דרך דיפנבקר ממערב למחלף שורש, במקום שאליו מגיעה גם דרך שלוחת משלטים.

  מתוך הספר: רגע של מקום של - יהודה זיו

  באדיבותה של הוצאת צבעונים, ת.ד. 4305, י-ם, 91046, טל': 02-5700996

  עבור לתוכן העמוד