אורה ועמינדב
צור קשר
דלג על צור קשר
צור קשר
סגירה

צור קשר

checked
  תמונת תצוגנ
  אורה ועמינדב

  אורה ועמינדב

  כאן קבור הכלב

  על רכס לבן שבדרום מערב הבירה, המכונה כך בגלל סלעי הקִרטון הרכים והבהירים שהוא בנוי מהם, מתנשא לרום 848 מטר הגבוה בהרי ירושלים – הר אורה, מצפון למושב אורה.

  עד מלחמת העצמאות ישב כאן הכפר הערבי ג'וֹרה (בור). כפר אחר בעל אותו שם ישב בצד אשקלון העתיקה. התל שלה מתנשא שם במערב, וחומות מימי מצלבנים שחולות נודדים נערמו עליהן עוטרות את האתר משלושת עבריו האחרים. על כן המקום נראה כבור עצום. על קרקעיתו הוריקו פעם בוסתני הכפר ג'ורה שהושקו במימי בארות האנטיליה הרבות שנחפרו שם אל תוך האקוָה (השכבה הנושאת את מי התהום, Aquifer) הגבוהה של מי התהום, ועתה נמצא בתוכו הגן הלאומי של אשקלון. ואולם כאן, במבואות ירושלים, אין בנוף המקום כל הסבר המניח את הדעת למקור השם הערבי, ומה עוד שבעברית מדוברת מקובל לכנות בו בור שופכין.

  לפיכך קיבלה ועדת השמות הממשלתית את הצעתו של זאב וילנאי, ולפי צלצול השם קראה למושב העולים שהוקם פה בשם אורה, ככתוב: "וליהודים היתה אורה ושמחה וששון ויקר" (אסתר ח 16).

  בתחילת שנות 1930 רכשה את הר אורה מיס קֶרי, עלמה אנגלייה תמהונית, והחליטה להקים בראשו מקדש שלום לבני כל האומות והדתות. לידו בנתה גם את קברו המפואר של כלבה האבוב. תושבי ירושלים כינו את המקום הר מיס קֶרי.

  עמינדב, המושב השכן בדרום מערב היושב בנחלת שבט יהודה, נושא את שם אביו של נשיא השבט, נחשון בן עמינדב (במד' ב 3). נחשון הפך סמל לנועזות ולנחישות, ומבצע נחשון לפריצת הדרך אל ירושלים באפריל 1948 נושא בעקיפין את שמו.

  נחום שושני בן כפר סבא, מפקד פלוגת החי"ש (חיל שדה) שהחזיקה בהר הקסטל ובמחצבה הסמוכה, בחר בכינוי המחתרת 'נחשון', שהוא ראשי תיבות שמו. בקרבות הקסטל נהרג לאחר שבחר להישאר לבדו ולחפות על נסיגת אנשיו. מבצע 'נחשון' נקרא לזכרו.

  הכביש המהיר הרב-מסלולי המתוכנן מאזור אשדוד ואשקלון לעבר ירושלים יעלה ממחלף האלה (דרך 39). יהיו בו גשרים גבוהים וארוכים מעל עמק נחל רפאים ומנהרות. המנהרה האחרונה בשערי ירושלים, תחצה את רכס לבן. היא תישא את השם מנהרת עמינדב, והחולפים בה יראו בסופה 'אורה בקצה המנהרה'.

  מתוך הספר: רגע של מקום של - יהודה זיו

  באדיבותה של הוצאת צבעונים, ת.ד. 4305, י-ם, 91046, טל': 02-5700996

  עבור לתוכן העמוד