קריית ארבע
צור קשר
דלג על צור קשר
צור קשר
סגירה

צור קשר

checked
  תמונת תצוגנ
  קריית ארבע

  קריית ארבע

  רבעייה לא קמארית, שלישייה וחמישייה

  המדבקה 'חברון מאז ולתמיד' נולדה מן המסורת שחברון היא מן הקדומות בערי הארץ, כעולה מן הכתוב: "וחברון שבע שנים נבנתה לפני צֹעַן מצרים" (במד' יג 22). צֹען נוסדה בימי רעמסס ב, בשנת 1270 לפנה"ס בערך.

  גם לשם חברון היסטוריה קדומה משלו, ככתוב: "ושם חברון לפנים קרית ארבע האדם הגדול בענקים"(יהו' יד 15). מלבד 'ארבע' הענק נמנים בה גם "שלושה בני הענק את שֵשַי ואת אחימןואת תלמי ילידי הענק" (שם טו 14). יש רואים את מקור הכינוי 'ענק' בעוּנקי שבאנטוליה, מוצאם של מקצת 'גויי הים' שפלשו לכאן בשלהי המאה השתים-עשרה לפנה"ס. בפי אבותינו הפך כינוי זה לשם תואר המציין את גובה קומתם של הפולשים 'הפלשתים' האלה. אך מסורת אחרת מכנה את העיר בשלושה שמות: "ממרא קרית הארבע היא חברון"(בר' לה 27, נחמ' יא 25).

  צורת היידוע של השם – הארבע – מלמדת אולי שהעיר נוצרה מארבעה כפרים סמוכים שגדלו ונתרחבו עד שנתאחדו והיו לקריה אחת.

  על כך מעיד לכאורה גם השם חברון – מלשון חיבור – שרק לימים דרשו בו את כינויו של אברהם אבינו. ואף שמה הערבי – אל ח'ליל (החבר) – מכוון לאבראהים ח'ליל אללה (אברהם ידיד-יה).

  חיבור יישובים כפריים לקרייה מקובצת, כמקובל בימינו (קריית אתא, מעלות ותרשיחא, פרדס חנה וכרכור, מודיעין עילית), ידועה כבר מימי קדם: לא הרחק מחברון, במערב, יושב הכפר תַרקוּמיֶה, ששמו אינו אלא שיבוש השם היווני Tricomia(שלושת הכפרים). בראשית המאה הרביעית לספירה שימש המקום תחנת משמר רומית, שהוצבו בה פרשים איליריים נבחרים. ואלו מצפון לשומרון העתיקה (סַבּסטיָה) יושב הכפר פַנְדַקוּמִיָה – שיבוש השם Pentacomia(חמשת הכפרים).

  מתוך הספר: רגע של מקום של - יהודה זיו

  באדיבותה של הוצאת צבעונים, ת.ד. 4305, י-ם, 91046, טל': 02-5700996

  עבור לתוכן העמוד