רמלה
צור קשר
דלג על צור קשר
צור קשר
סגירה

צור קשר

checked
  תמונת תצוגנ
  רמלה

  רמלה

  בנויה על חול

  הדרך מיפו לירושלים עברה תחילה בעיר לוד, ומשם עלתה אל ההר במעלה בית חורון. לימים נסלל הכביש הרומי לירושלים בנתיב דרומי יותר: מאֶמָאוֹס שבעמק איילון ובמעלה שלוחת אילן לעבר קריית יערים (אבו ע'וש) והר מעוז (קסטל) עד ירושלים.

  הח'ליף סֻלֵימאן לבית אוֹמאיה, בנו של עַבְּדֻ אל מַלִכּ, בנה בשנת 716 מדרום ללוד עיר חדשה, אף היא על תוואי הדרך הבין-לאומית מסוריה למצרים (היום מקובל לכנותה דרך הים) ובגבול השפלה ואדמות החול האדום (חמרא) של השרון, ולפיכך כינו אותה אֶ-רַּמְלֶה (החולית – כעין חולון, מלשון רַמְל – חול בערבית). זו נטלה את סמכויותיה של לוד שכנתה, ומכאן ואילך שימשה עת ארוכה בירת ארץ ישראל ואף הקרינה מחשיבותה על הנתיב העולה ממנה דרך בָּאבּ אֶל וָאד (שער הגיא) אל קריית יערים. מאז נעשה זה נתיב ראשי ולימים שימש את דרך העגלות לעבר ירושלים – דרך 1 (הכביש המהיר) של היום.

  בדרום מזרח רמלה, בצד מוסד מלב"ן, ניכרים שרידי הח'אן העתיק שלה – פונדק דרכים גדול על אם הדרך הבין-לאומית, שכינויה הערבי היה טַרִיק אֶ-סֻּלְטָאן (דרך המלך).

  עד היום נושאת העיר רַמְלָה את שמה הערבי המקורי (כמו מטולה ועפולה, עתלית וכרכור) – אף כי במלרע – ולא כל תושביה רואים את הדבר בעין יפה. מועצת העיר אפילו פנתה פעם אל ועדת השמות הממשלתית בבקשה להחליף את שמה לצורה העברית רָם- לָהּ, אך כיוון שמדובר בשם היסטורי דחתה ועדת השמות את הבקשה.

  מתוך הספר: רגע של מקום של - יהודה זיו

  באדיבותה של הוצאת צבעונים, ת.ד. 4305, י-ם, 91046, טל': 02-5700996

  עבור לתוכן העמוד