כיסופים
צור קשר
דלג על צור קשר
צור קשר
סגירה

צור קשר

checked
  תמונת תצוגה
  כיסופים

  כיסופים

  הקיבוץ שהפך שם נרדף למחסום

  קיבוץ כסופים הוא שהעניק ל"מחסום כסופים" הידוע, בכניסה לחבל קטיף, את שמו. וקשה להימנע מלעג הגורל שיש כאן. הקיבוץ נוסד בא' באלול תשי"א, (1.9.51) בואכה חבל עזה ושמו מבטא את "הכיסופים, הגעגועים, של הדורות אל הארץ ואל גאולתה" (ע"פ אנציקלופדיה אריאל - וילנאי). תוספת ה"מחסום" מסמלת, אפוא, את מה שקרה לחלק מהציונות מאז. העברת חבל ארץ מישראל לידי האויב והריסתו, הם המחסום האמיתי לכסופי דורות שזכינו לראות בהגשמתם.

  ובדיוק שם, חוזרים והופכים את ההגשמה - לכסופים.

  מייסדיו היו צעירים יוצאי 15 ארצות. ובעיקר יוצאי אמריקה הלטינית. שוכנת בגובה כ- 80 מ', והים נמצא רק 8 קילומטרים ממנה. מרחק קצר שנתארך עתה מאד. הקיבוץ משתייך לקיבוץ המאוחד. ובשנים הראשונות סבל מעזיבה גדולה בעקבות מאבקים אידיאולוגיים.

  בליל 10 ליולי 1954 יצאה משם פלוגת צנחנים לפעולת גמול על מיקוש בדרך הפטרולים של רצועת עזה העוינת. הצנחנים כבשו ופוצצו את המוצב אליו הובילו עקבות הממקשים. מהמוצב גם ירו על משמרות צה"ל. מ"מ צעיר, עמיקם רחלין הי"ד, נהרג בפעולה. למצרים היו 10 הרוגים. ב-29.5.57 נהרג טרקטוריסט ונפצעו שניים כשעלה רכב על מוקש בסמוך לקיבוץ. והקיבוץ סבל מפעילות חבלנית ששככה רק לאחר מלחמת ששת הימים.

   

  מתוך הספר: רגע של מקום של - יהודה זיו

  באדיבותה של הוצאת צבעונים, ת.ד. 4305, י-ם, 91046, טל': 02-5700996

   

  עבור לתוכן העמוד